Wykonywanie szalunku

images (44)Jedną z czynności związanych z budowaniem domu, jest wykonywanie szalunku. Jak się okazuje takowe słowa są często nieznane dla ludzi, którzy nie pracują przy budowach lub też nie tworzyli swoich domów. Szalunek jest jednak czymś, co wymaga sporej wiedzy, dlatego też żeby podejmować się takich czynności, trzeba się na tym znać. Źle wykonany szalunek może doprowadzić nawet do zawalenia się części domu. Początkowo należy dokładnie pomierzyć dom i stwierdzić, na jakiej powierzchni ma zostać wykonany szalunek. Następnie trzeba wyposażyć się w deski drewniane, piłę do cięcia drewna, gwoździe oraz oczywiście młotek. Budowa szalunku polega na łączeniu ze sobą desek w miejscu, w którym takowy ma powstać. Takowa konstrukcja musi być zwarta i bardzo wytrzymała. Będzie bowiem trzymała spory ciężar. Cały szalunek trzeba podeprzeć stemplami wykonanymi z drzewa. Często są nimi pnie raczej cienkich drzew.

Od strony, na której będzie wylany beton, można położyć folię po to, żeby nie pobrudzić desek, które tworzą szalunek. Takowe można bowiem potem wykorzystywać na innych budowach. Zazwyczaj ludzie, którzy sami budują sobie dom, takowe potem odsprzedają. Dzięki folii wylewka zaschnie na takowej, a wyciągnięcie desek stanie się o wiele łatwiejsze. Jednakże od momentu wylania wylewki musi minąć sporo czasu, żeby móc wyjąć deski. Jeżeli zrobi się to za szybko, niewyschnięty sufit może runąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>