Wpływy islamu

Architektura islamu jest pojęciem niezwykle szerokim i opisuje nie tylko czyste formy i style powstałe w tym regionie świata, ale także wszelkie wpływy społeczne, środowiskowe i kulturowe, jakie wywarł on na architekturę światową. Charakterystyczne dla budownictwa islamu są kopuły oparte na kolistych murach, wielkie dziedzińce, duży rozmiar form plastycznych, częste używanie dekoracyjnego kaligrafowanego pisma, jako ornamentu, a także łuki podkowiaste i wielolistne. Rzadko lub prawie nigdy jako ozdobniki nie występują postaci ludzi i zwierząt, natomiast często stosowana jest ornamentyka roślinna. Tak charakterystyczny styl budownictwa rozpoczął się po śmierci proroka Mahometa, a wpływ na niego miała architektura starożytna, bizantyjska i perska. Lokalną odmianą stylu islamskiego jest budownictwo mauretańskie. Rozwinęło się ono gwałtownie na terenie Hiszpanii i Ameryki Północnej w związku na najazdami Arabów na te tereny. Szczytowym osiągnięciem architektury mauretańskiej jest wspaniały obronny pałac Alhambra w Grenadzie.

Twierdza ta była budowana na planie wielokrotności czworoboków. Jest to budynek składający się z kilku rezydencji. Na jego terenie znajdują się liczne dziedzińce i bogato zdobione sale. Na dziedzińcu głównym usytuowana jest fontanna przedstawiająca dwanaście lwów. Charakterystycznym motywem są kolumnady, krużganki i tarasy widokowe. Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>