Gotyk

Gotyk powstał w XII wieku we Francji, a jego nazwa została stworzona w wieku XV. Można stwierdzić, że okres ten w architekturze trwał do XVI w. Ponieważ wieki średnie upływały pod przeogromnym wpływem chrześcijaństwa, więc największy nacisk kładziono na wyeksponowanie kościołów. Z tego względu budownictwo sakralne tamtych czasów jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. W zamierzeniu twórców budowla taka miała w doskonały sposób symbolizować naturę boską i oddawać jej uwielbienie. W przeciwieństwie do stylu romańskiego budynki nabrały lekkości, były wydłużane w kierunku pionowym. We wnętrzach stosowane misterne i delikatne detale, okna wyposażano w witraże, by gra barw światła wzmagała atmosferę uduchowienia. Stropy były niezwykle wysokie, aby wchodzący automatycznie kierowali wzrok ku górze. Budowle obronne zyskały w tym okresie na znaczeniu.

W ramach ich udoskonalania mury obronne wykańczano blankami i hurdycjami, wyposażonymi w otwory strzelnicze. Osady otaczano fosami, dzięki którym jedynym połączeniem z warownią był most zwodzony. Buduje się barbakany i ratusze miejskie, gdzie pierwotnie lokowano miejskie zbrojownie. Po jakimś czasie zaczęły powstawać osobne pomieszczenia do tego celu, zwane arsenałami. Polskim przykładem gotyckiej architektury warownej może być Zamek w Malborku. W zakresie budynków sakralnych jednym z bardziej znanych jest Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim. Znajduje się on na Rynku Głównym w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>