Architektura prehistoryczna

pobrane (20)O powstaniu architektury, jako świadomego planowania otaczającej człowieka przestrzeni możemy mówić od momentu przekształcenie się gospodarki zbieracko-rybacko-łowieckiej w gospodarkę związaną z uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Pierwszymi w pełni ukształtowanymi zgodnie z funkcją, ale także z zachowaniem zasad pewnej estetyki były miejsca pochówku. Do naszych czasów dotrwały między innymi prehistoryczne kurhany datowane na około 5000 r. p.n.e., czy tolosy z ok. 3200 r. p.n.e. W trzecim tysiącleciu przed Chrystusem na terenach Europy pojawiły się dolmeny i menhiry. Dolmeny to mające charakter grobowca budowle megalityczne, składające się z wkopanych z ziemię głazów i na nich ułożonej kamiennej płyty. Menhir, to z kolei rodzaj pomnika ustawionego na miejscu pochówku. Występował w postaci podłużnego kamienia, najczęściej zaostrzonego od góry.

Z architektonicznego i konstrukcyjnego punku widzenia bardziej zaawansowanym jest grobowiec w jaskini Menga w Altequera w Hiszpanii. Wielką komorę grobową okala 8 płyt kamiennych, a strop jaskini podparty jest ogromnymi filarami. Najbardziej znanym zabytkiem tego okresu jest Stonehenge w Anglii. Ta megalityczna budowla składa się z wałów ziemnych, otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na ziemiach polskich, poza znaleziskami w postaci kościanych czy kamiennych narzędzi i ozdób, na uwagę zasługuje jedna z najlepiej zachowanych w Europie, osada w Biskupinie, w województwie kujawsko-pomorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>